Kuchyňský dřez - srdce kuchyně
Na kuchyňské dřezy je v posledních letech kladen stále větší důraz, a to nejenom kvůli jejich nenahraditelné funkci, ale také kvůli jejich designu.
Jejich výběrem lze podtrhnout stylové ladění celé kuchyňské linky, ozvláštnit ji či netradičně doplnit. Lze ale také mnohé pokazit. Dřez je zkrátka bezpochyby nejpoužívanější součást každé kuchyně a jeho výběr je dobré pečlivě zvážit.
Na trhu je nepřeberné množství variant, tvarů a velikostí. Vestavný zasazený do pracovní desky - nejčastěji kupovaný je klasický obdélníkový, protože všechny speciální tvary mají menší použitelnou plochu nebo nějak znepříjemňují běžné užívání. Není však problém sehnat ovály, lichoběžníky, čtverce, kosočtverce, půlkruhy, kapky apod. Z praktického hlediska ale není ani tak důležitý tvar dřezu jako délka jeho úhlopříčky. Dále je možné volit jednodřezy nebo dvoudřezy, trojdřezy, rohové dřezy, dřezy s odkapávací plochou a s přepadem, nebo dřezy s menší vaničkou na odkapání omytých potravin apod. Za zcela netradiční variantu je možno považovat volně stojící dřez, který vyžaduje více prostoru a je také dražší, ale může se stát ozdobou kuchyně.
Širokou škálu pak představuje především materiál - dřevem počínaje a supermoderními kompozitními materiály konče.
Smaltové a plastové kuchyňské dřezy se kvůli nízké životnosti staly minulostí a dnes se již prakticky nepoužívají.
Keramika patří mezi tradičně používané materiály a nabízí speciální povrchové úpravy, které stejně jako sanitární keramika odpuzují nečistotu a zaručují jednoduchou údržbu díky hladkému neporéznímu povrchu. Životnost je srovnatelná s nerezovými dřezy.
Dominantní postavení na trhu má nerezová ocel, která je v jednom ohledu naprosto jedinečná – stará se totiž o svou vlastní regeneraci. Při poškrábání nebo jiném poškození povrchu, se díky slitinovým prvkům a za použití kyslíku ze vzduchu či vody, okamžitě postará o nápravu. Výhodou je hlavně odolnost a cenová dostupnost. Nerezová ocel je hygienická, bakterie na ní přežívají s velkými obtížemi, snadno se čiští, je mechanicky odolná. Nevýhodou je dobře usazující se vodní kámen a nehezký vzhled po zaschlých kapkách. Tuto situaci dnes řeší tzv. tkaná struktura povrchu.
Pro dlouhodobou investci se vyplatí zakoupit dřez ze slitiny chromu a niklu. Tato unikátní kombinace je silně odolná vůči korozi a to i po porušení povrchu denním užíváním. Je rovněž odolný vůči vysokým teplotám, což je výhodou například u cezení těstovin nebo brambor. Materiál si zachovává svoji pružnost, takže na rozdíl od keramických dřezů mu nehrozí poškození prasknutím.
Dáváte-li přednost přírodnímu kameni před čímkoli průmyslově vyráběným, není problém si takový dřez objednat, i když za dražší cenu.
Umělý kámen vyniká hygieničností a snadnou údržbou (oproti klasickému kamenu), ale není dobré ho vystavovat vysokým teplotám, akryláty mohou uvolňovat nebezpečné látky.
Požadavkům současné doby plně odpovídají moderní dřezy kompozitní, granitové. Tyto dřezy představují kombinaci tvrdosti, odolnosti, vzhledu přírodního kamene a flexibility s hladkostí moderního granitu. Jsou neporézní a mají téměř neomezenou životnost. Povrch granitových dřezů je prakticky stoprocentně odolný proti poškrábání a samozřejmě odolný vůči účinkům všech chemických čisticích prostředků pro domácí použití.
Jedna z mnoha obyčejných věcí v domácnosti. Nepostradatelná a přitom může být i pastvou pro oči...