Na co dbát při výběru nového koberce?
Koberce v domácností celou řadu funkcí. Kromě pohlcování prachu a dalších nečistot dokáží zútulnit prostor, navodit příjemnou či hřejivou atmosféru a v neposlední řadě také tlumí hluk, čímž zlepšují celkovou akustiku místnosti. Abychom těchto vynikajících vlastností uměli využít, je třeba se řídit několika jednoduchými pravidly.
Koberce v domácnosti plní jak funkci praktickou, tak funkci estetickou. Pomalu už není dům, který by se bez nich obešel, což jenom svědčí o tom, že se v průběhu let staly neodmyslitelným společníkem při zařizování nového bydlení. Na dnešním trhu najdeme spoustu druhů koberců, které by mohly upoutat naši pozornost, avšak dle základního rozdělení, jež určuje konstrukce koberce, se tento výběr značně zužuje. Pokud tedy nejde o malý kobereček převážně k estetickým účelům, je dobré se o jejich struktuře dozvědět něco více.
Na co bychom se tedy při výběru koberců měli už zpočátku zaměřit, je hustota vlákna, od níž je odvozena jejich životnost. A životnost společně s hustotou je určena také odolností materiálu proti oděru a dalším (očekávaným) každodenním vlivům. Laicky řečeno; čím je hustota koberce vyšší (čím více vláken má), tím je větší jeho odolnost a zároveň jeho životnost. Tato definice platí pro všechny typy koberců.
K dispozici jsou koberce z polyamidu, polypropylenu, polyesteru, akrylu, vlny, bavlny, hedvábí nebo mořské trávy. Pokud bychom chtěli, najdeme ještě další názvy, ovšem tyto se dají řadit mezi ty nejpoužívanější. Hlavní rozdíl můžeme vidět mezi umělými a přírodními vlákny.
Umělohmotné koberce zdobí většinu českých domácností, lépe se udržují, hodí se pro alergiky, jsou k dispozici v různých barvách či vzorech a také jsou odolné proti roztočům. Díky tomu se nejlépe hodí do dětského pokoje, ložnice, na chodbu, ale setkáme se s nimi i v obývacích pokojích.
Koberce z přírodních vláken přidají do našeho interiéru trochu více luxusu. Mohou se pyšnit lepšími dekoračními, izolačními vlastnostmi, delší životností, jsou nehořlavé, udržují přirozenou vlhkost v místnosti a jsou příjemné na dotek. Nejoblíbenější jsou koberce z bavlny nebo vlny, nejdražší potom z hedvábí. Uvažujeme-li o přírodním materiálu, měli bychom si předem rozmyslet, kam jej hodláme umístit. Například taková vlna je často užívána, neboť si lépe poradí se skvrnami a dalšími nečistotami, zatímco bavlna tyto vlastnosti nemá.
Moderní interiéry postupem času začínají stále více upřednostňovat minimalistický styl, ve kterém hraje každý prvek svou roli. V takovém interiéru i sebemenší doplněk lépe vynikne, což je důvodem, proč bychom měli zkusit luxusní koberce, jež jsou zhotoveny z tradiční vlny nebo hedvábí. Tyto typy materiálu jsou sice náročnější na údržbu, zato jsou více efektivní, co se týče celkové dekorace domácnosti. Skvěle se hodí do obývacího pokoje nebo do ložnice, kde výtečně zaujmou své místo na vinylové podlaze.
Pokud hledáme celoplošný koberec a jsme si vědomi výše uvedených kritérií, musíme se zaměřit více na estetickou složku nového koberce. Zatímco tmavé vzory převážně opticky prostor zmenšují, světlé je naopak zvětšují. Se studenými barvami se v interiéru moc často nesetkáme, ovšem pokud najdeme motiv, který skvěle vynikne jak s prostorem, tak s okolními doplňky, nemělo by to ničemu vadit. Vyvarovat bychom se měli sytým barvám, jež v člověku budí agresi (červená) . Zdali si ani po delší době nebudeme moct vybrat, nic nezkazí odstíny žluté nebo hnědé.