Je čas na výměnu pračky? Dbejte na tato pravidla
Moderní technologie nám zaručí, že si v dnešní době i poměrně za přijatelnou cenu můžeme sehnat energeticky nenáročnou a poměrně tichou pračku. Na co však dál se zaměřit a čemu bychom měli věnovat zvýšenou pozornost, rozhodneme-li se pořídit si nový prací stroj?
Zdali jste se rozhodli, že je ten správný čas pro nákup nové pračky, nečeká vás vůbec lehké rozhodnutí. Na trhu najdeme opravdu velké množství různých typů, které jsou dostupné v několika velikostech či provedeních a jako takové se zároveň pyšní mnoha odlišnými funkcemi. Než se k takovým podrobným otázkám vůbec prokopeme, bude nejlehčí začít u nás doma, převážně tedy v koupelně, a zvážit dostupné prostorové možnosti.
První otázka nás tedy vede do koupelen, chodeb či komor, kde bude naše nová pračka přebývat. Většina lidí se zaměří právě na tento problém, až najednou opomenou, že chtějí prát větší množství prádla najednou a svou pračku tímto přetěžují. Pro nedostatek prostoru je proto nejlepší porozhlédnout se po tzv. SLIM pračkách, jež svými rozměry nepokryjí takovou plochu. Klasické pračky mají hloubku o velikosti 60 cm, u SLIM praček je tomu trochu méně (45 cm), přesto jsou pro řešení v malé domácnosti jedinečným společníkem.
Samotnou roli hraje počet funkcí, jimiž bude nový výrobek disponovat. K dispozici máme chytré modely, které šetří jak časem, tak navíc jejich chod pomalu neuslyšíte, ale zároveň vyžadují větší finanční začlenění. V opačném případě, kdo si rád počká, ve výsledku bude mít také vypráno. To ovšem neplatí o nadstandardních funkcích, za jejichž podpory bude naše prádlo ještě hebčí a ve výsledku nám vydrží o něco déle. To obsahují speciální programy například pro podporu sportovního oblečenění či prádla pro alergiky. Skvělá je funkce využívající sílu páry, která lépe pronikne skrze vlákno a z oblečení odstraní i mnohdy časem zaschlé a několikrát již přeprané skvrny.
Na druhou stranu i chytrá pračka něco stojí. To se nepromítne jen do počáteční investice, ale i do celkové spotřeby energie. Sice se zpočátku jedná se o malé částky, jenže ty se postupem času hromadí. Pokud tedy počítáme s tím, že již v dnešní době spadají téměř všechny pračky do energetické třídy A+ až A+++, tak nás jedno praní vyjde přibližně na 4 koruny. To vše je odvozeno od funkcí, které během praní hodláme používat. Čím víc jich je, tím více energie i vody pračka spotřebuje. I z tohoto důvodu je dobré si před nákupem udělat rozbor, jak často pereme, kde nový výrobek budeme používat a jaké funkce vyžadujeme. Kdo pere často, může se podívat po ekonomicky úspornějších variantách.
Shrneme-li si to, důležité jsou jak funkce, které od nové pračky budete očekávat, tak i výše zmíněná kapacita, abychom pračku nepřetěžovali. To se mimo jiné pak může promítnout i na kvalitě praného materiálu, čímž bychom si nijak nepomohli. Otázka prostoru nám napoví, jaký typ pračky zvolit a potažmo se můžeme poohlédnout i po sušičce. Máme-li k dispozici místnost, kde se dá volně sušit prádlo a čerstvě vypravné věci nepotřebujeme k brzkému použití, vystačíme si s ní. V opačném případě s veškerým ohledem na spotřebu energie je vhodné se zaměřit na sušičky s tepelným čerpadlem, jež spadají do energetické třídy A, a tudíž nezaznamenávají další vysoké vedlejší výdaje.