Čím se řídit při pořizování nového vysavače?
I pořádek dělá domov domovem. Kde je hezky čisto, tam se lidé cítí pohodlněji. Podstatné je, aby nám šla hezky od ruky, u čehož se mylně domníváme, že je k tomu zapotřebí pouze těch nejlepších a pochopitelně také nejdražších produktů. Tak to ale vůbec není! Stačí se jen zaměřit na pár jednoduchých faktů.
V případě vysávání se většina z nás při výběru nového vysavače chybně domnívá, že je potřeba se řídit vysokým příkonem. Zdali patříte k těm, co jsou zastáncem starého hesla „vysoký výkon = vysoká účinnost“, pak vězte, že jste na omylu. V dnešní době mohou i vysávací přístroje s poměrně nízkým příkonem dosahovat sacího výkonu nad 350 wattů, což je taková pomyslná hranice, od níž se můžeme začít bavit o opravdu kvalitním vysávání.
Z prvního odstavce tedy vyplývá, že prvním podstatným faktorem, na nějž bychom se měli zaměřit, je sací výkon. Mnoho firem (opět i v dnešní době) si na tento údaj dává pozor, a proto jej raději nezveřejňují. Při koupi nového vysavače tedy doporučujeme sáhnout po některé z ověřených značek, jako je Philips nebo ETA, u nichž byste neměli udělat krok vedle.
V další fázi nesmíme zapomenout podotknout, jak je důležité pravidelně vyprazdňovat obsah sáčku. Pak už je jedno, od jakého výrobce jste si daný produkt zakoupili, jelikož čím plnější obsah pytle bude, tím se bude sací výkon snižovat. Ideálním a zároveň nejjednodušším řešením je kupovat sáčky přímo od výrobce, od něhož jsme si daný vysavač pořídili, čímž budeme mít jistotu originálního doplňku s přesnými rozměry. A ty jsou v mnohých případech velmi podstatné.
V třetí fázi se přesuneme k filtrům. Pro kvalitní vysávání je důležité, aby to, co se do spotřebiče dostalo, nevyšlo z něj taky ven. Dříve jsme se setkávali s výrazem pouze HEPA filtrů (High Efficiency Particularte Air), ovšem dnes byl tento název rozšířen ještě o označení EPA. Nám ve zkratce však postačí vědět, že hodnoty E10-E12 (skupina EPA) nezaručují takovou míru filtrace, jako hodnoty H13 a H14. U HEPA filtru nám výrobce zaručí takřka 100% filtraci vzduchu, což je to, co potřebujeme.
Pokud máte v domě alergika, výběr vysavače s dobrým sacím výkonem a vysokou kvalitou filtru je pro nás prioritou. Dobrým vodítkem nám v daném případě může být i energetický štítek vysavače, kde bychom se měli dožadovat třídy A.
Přídavky jako tichý chod a extra objem prachového sáčku už záleží na našich finančních možnostech. Určitě bude pro sousedy příjemnější, pokud je nebude pravidelně rušit hlučný chod vysavače, ovšem na druhou stranu musí splňovat výše uvedené podmínky.
Na závěr nesmíme zapomínat filtry pravidelně měnit. Ať už se jedná o omyvatelný, nebo klasický, jejich životnost je přibližně stejná. Vyplatí se tedy při pravidelném užívání nejpozději jednou za rok filtr vyměnit a nahradit jej novým.