Zahrada bez vody je jako tělo bez duše
Okrasná jezírka, rybníčky nebo bazénky. Voda v zahradě může mít opravdu mnoho podob, ale jde-li nám o její harmonické sladění, musíme vybírat obzvlášt přepečlivě. Výsledek ale rozhodně stojí za to.
Stále se nachází více a více nadšenců, kteří sice mají zahradu, ale nevědí, co s volným místem. Kolikrát krásná blýskající se hladina upoutá naši pozornost a její souznění s přírodou přinese trochu více klidu do života, a právě z tohoto důvodu je vybudování si jezírka nebo bazénku tou pravou variantou.
Vše by se mělo odvíjet od velikosti vaší zahrady a potom se rozhodnout, zdali preferujete klasické, a tedy formální, jezírko, nebo něco většího. Klasické jezírko působí pouze jako degisnový doplňek, nezabere tolik místa, za to si s ním více vyhrajeme. Neformální jezírka mají spoustu tvarů, zaberou převážně větší prostor, i když jim nedělá vůbec problém se přizpůsobit danému terénu a lákají řadu vodních živočichů, jež využívají vodu k pití.
Na velké ploše dobře vynikne i potůček nebo jezírko z plastového prefabrikátu (lze použít i ohebné fólie). Na menším úseku si vystačíme s jakoukoliv vodotěsnou nádobou, jež nemusí být nikterak veliká, postačí i stará vana, k jejíž oživení skvěle zapadne chrlič s vodou. V podobném projektu se vyžívá hlavně japonská kultura, která nechává vyniknout svou představivost a doplňky obohatí o bambusové tyčky či kamínky. Kraje jezírka oplývají větší květy rostlin, které zaujmou nejen naši pozornost, ale především nadchnou svojí krásou.
Využití fólie je dobré zejména při stavbě jezírka s nepravidelnými okraji. To nám přináší velkou řadu možností, a my tak můžeme vytvořit téměř jakýkoliv tvar nezávazně na hloubce. Musíme však pamatovat, že každá rostlina roste v jiné hloubce, a pokud chceme část jezírka obohatit i rostlinami, měli bychom vše předem vypočítat. Pokud chceme chovat rybičky, hloubka může být až jeden metr.
Při výběru plochy vybíráme taková místa, která nejsou bohatá na stromy či keře, jelikož spadané listí pak zahnívá a nijak to nepřidá na efektivitě, ba naopak to přidává jenom práci. V případě stromů se časem může stát, že kořeny prorazí fólii, a to opravdu nechceme. Na hladinu vody by neměly dopadat ani stíny domu, protože každý vodní prvek je svým způsobem nějak specifický, což vám poradí kdejaký zahradní architekt.
Při péči o jezírko dbáme na kvalitní odtok, správný filtr a snadný přístup, aby bylo možné vše bezpečně udržovat. Zapojením vodních nádrží přispějeme k očištění vody, přidáme na životě a vytváříme kyslík. K vodě je pak možné přidat i zahradní osvětlení, které lze zabudovat ať už přímo do vody, nebo mimo ní. Výsledkem nám bude krásně funkční jezírko působící jako estetický prvek s lákadlem dalších nových vylepšení.