Vyvarujte se klasickým chybám při výstavbě bazénu
Krásný bazén dělá nejen jeho okolí, s kterým by měl sladit, ale důležitá je i volba povrchu. Ještě předtím, než bazén zapustíme do země, musíme učinit důležitá rozhodnutí, která potom jdou jen těžko napravit. Jaký druh bazénu zvolit, kam jej usadit a jaký bude výsledný vzhled? Na podobné otázky známe odpověď.
Bazén nám nabízí příjemné osvěžení zejména během horkého letního dne a není divu, že spousta lidí, kteří se rozhodnou pro jeho využití, častěji ráda koná, než přemýšlí. Práce nám začíná už jen výběrem místa, pokračuje volbou povrchu a následuje designová úprava okolí.
První zásadou, na níž bychom měli myslet, je postavit bazén na slunném místě. Voda během dne nabírá přirozeného procesu ohřívání a výstavba na slunném místě nám umožní prodloužit koupací sezonu o pár dní déle. Celkové využití následně nabude lepšího dojmu, když se podél vodní plochy může člověk „rozvalit“, za příjemného slunečního záření se může opalovat a kdykoliv se přesunout k vodnímu osvěžení.
Dobrou volbou pro prodloužení koupací sezony, je i pořízení pevného zastřešení. Hodně záleží na velikosti bazénu, ale samozřejmě také na vašich finančních možnostech. Pokud se rozhodnete pro ostřešení, nejlepší je mít pro tento krok bazén co nejblíž u domu. Pak se dá střecha jen protáhnout, popřípadně spojit, a máte vystaráno. Nejenže se tím zamezí spoustě nečistot při vniku do vody, ale prodlouží se tím koupací sezona téměř o celý podzim, neboť čím blíže stěny domu bazén bude, tím více může využít vnitřního vytápění k jeho ohřevu. Umělé vytápění samotného prostoru bazénu se pak dá řešit i jinak. Tento krok je velice přínosný a řada zkušených majitelů vám jej doporučí. Musíte však mít na paměti, že pokud se k takovému kroku odhodláte, změní to prakticky celkový vzhled vašeho exteriéru (domu) a jakýkoliv návrat do původního stavu je poté téměř nereálný.
Neméně důležitou součástí je i volba povrchu. Ta by se měla skládat převážně ze zpevněné a nezpevněné části, kde ta první jmenovaná zaručuje bezpečný vstup do bazénu a zároveň zpevní jeho stěny. Úprava travnatého povrchu je pak individálním krokem, avšak měli bychom myslet na estetický prvek, při němž by nám povrch okolí bazénu měl ladit s pozadím zahrady.
Při výběru dlažby či dřevěného obložení musíme brát v potaz, že každá plocha nějakým způsobem trpí na změny počasí a v rámci blízkosti k vodě i určitým typem vlhkosti. Při špatném podkladu může pak dojít k trhlinám, plocha se může od sebe rozjet nebo začne drhnout. Pro tyto příležitosti vybíráme z následujích druhů povrchu:
Betonová dlažba - asi nejčastější volba pro budovatele vodních ploch. Její výhodou je dlouhá životnost a velká odolnost proti proměnlivým vlivům počasí. Betonová terasa přináší řadu využití a hlavně rozšíření, které se dají sladit designově sladit s okolím zahrady.
Umělý kámen/umělý pískovec - kromě atraktivního vzhledu a častému využití má další vynikající vlastnosti, během nichž nedochází u jeho povrchu k častému opotřebování a ani zašpinění
Lité kamínky - jedná se o jednu z nejlevnějších variant, jejíž osazení zvládneme naprosto sami. Mezi hlavní výhody tohoto dekoru patří dobrá propustnost vody.
Dřevoplast - jedná se o materiál, který je vlastně směsí dvou látek. Nejlepší je použít složení fifty-fifty, tedy 50% dřeva a 50% plastu, a to nám zaručí neporušenost povrchu plochy bazénu na dlouhé roky.
Žula - další z přírodních materiálů, který nejen skvěle vypadá, ale i skvěle slouží. Samotný žulový povrch nabízí téměř nekonečnou životnost, ovšem za vyšší pořižovací cenu.