Terasa, která má styl
Pokud nám počasí přeje, láká nás to k venkovnímu posezení. A pokud toužíte po funkční terase s dlouhou životností a elegantními prvky, po níchž chodit bude radost, pak je jedno, jaké je právě roční období, pracovat na ní se dá kdykoliv. Inspirací vám může být několik z nadcházejících typů.
Každému z nás se líbí něco jiného, ale asi se všichni shodneme na tom, že hledáme něco, co dlouho vydrží, je praktické, pevné a navíc elegantní. V takovém případě je důležitá správná volba materiálu a barvu si pak už zvolíme sami. Ačkoliv je někdy barevné spektrum pro daný materiál omezené, lámat hlavu si s tím nemusíme. Z již tak bohaté nabídky si dříve nebo později vybere každý.
Začneme-li s klasickou přírodní variantou, tak bychom měli počítat s půvabným dřevěným materiálem, ale také pořádnou finanční injekcí, bez té se to neobejde. Důvod je prostý. Dřevo jako přírodní materiál snadno podléhá vnějším vlivům, a pokud byste peníze do projektu vložené nedali přímo za materiál, pak byste je dali do jeho oprav. Částečným řešením může být dobré zastřešení, které je mimo jiné kolikrát neodmyslitelnou součástí každé terasy, protože úhlavním nepřítelem dřevěných prken často bývá voda. I tak se ale po čase neubráníme blednutí barvy, uvolnění smůly či přivítání některých škůdců. I když je tato varianta, co se vzhledu týče, dobrým a ojedinělým řešením, mnohem lepší by bylo obětovat pár korun navíc a zaměřit se na exotické dřeviny. Ačkoliv je potřeba jim alespoň dvakrát do roka věnovat pozornost během olejování, tak vydrží i více než desítky let.
Další z nabídky, a dá se říct i mistrem ve svém oboru, je ekologický materiál WPC, který si už asi lépe představíme pod názvem dřevoplast. Tento materiál se prezentuje nadmíru poutavým vzhledem, k jehož výrobě posloužila kombinace dřeva a zdravotně nezávadného polymeru HDPE (u kvalitního výrobku v poměru 60:40 procentům). Co to znamená? Dřevoplast tím získává praktické vlastnosti plastu, čímž se lépe brání proti nepředvídatelným vnějším vlivům. Tím nemusí být jenom nepříznivé počasí, jako je déšť nebo sníh, ale také samotné sluneční záření. Další výhodou je snadná péče, při níž nám stačí podlahu z dřevoplastu čas od času polít vodou. Co se životnosti týče, tak kromě pár drobných šrámů, kterým se asi jako u všeho někdy neubráníme, vydrží až 50 let.
Hodně lidí neodolá a kromě dřeva se spokojí s dalším pro terasu velmi typickým společníkem, jímž je betonová dlažba. A tato volba je opravdu výhodná i z finančního hlediska, protože se zřejmě jedná o tu nejlevnější variantu. Zdali vám někdo řekne, že klasické dlažby z betonu jsou už okoukané (například zámková), přesto svůj cíl umí splnit dokonale. A svůj cíl rozhodně splní, pokud jsou obklopeny správnými barevnými doplňky, kterým se kromě běžného venkovního nábytku, soch a různých doplňků může stát i vhodné zastřešení. Jestli hledáte něco více výjimečného, nechte se inspirovat nápady od moderní velkoformátové dlažby, k jejímuž zasazení je kvůli větší hmotnosti potřeba více lidí.
Ruku v ruce s kvalitou, stylem, vkusem a především s neuvěřitelně dlouhou životností jdou dlažby kamenné. Samozřejmě bosou nohou byste na takovouto rozpálenou dlažbu asi nevstoupli, ale se zkušenostmi od zákazníků víme, že to je to poslední, na co byste při pořizování tohoto nesmrtelného materiálu mysleli. Typickým materiálem pro toto osazení bývá mramor, pískovec, břidlice nebo žula a k jejich údržbě vesměs kromě správné impregnace nepotřebujete už vůbec nic.