3 populární styly bydlení: Jak se v nich vyznat a nechybovat

Zatímco dříve jsme zařizovali jednotlivé místnosti podle tištěných katalogů, dnes můžeme díky internetu sledovat trendy ze dne na den. Už dávno tak neplatí, že všechny domácnosti vypadají stejně. Vdechněte i vy svému domovu novou atmosféru, ve které se budete cítit dobře. Nemusíte proto ani měnit celý byt. Stačí si zvolit jeden výrazný charakteristický prvek, který promění vyznění místnosti do jednoho ze tří populárních stylů.  

 

Rustikální styl čerpá z venkova a přírody

Rustikální styl se inspiruje anglickým a francouzským venkovem. Oblíbíte si jej, pokud máte rádi přírodní materiály. Základem je totiž dřevo, nejčastěji dub a cedr. Do rustikálně zařízených místností se hodí též kámen, pálená cihla a kov. Dřevěné podlahy a skříňky mají často patinu, doplňky jsou opatřeny popraskaným lakem či oprýskaným povrchem.

„Zájem o rustikální styl v posledních letech vzrostl. Lidé se totiž díky němu cítí útulně a pohodlně. Nejčastěji si vybírají mohutné rustikální postele z masivního dřeva,“ uvedla Petra Triščíková z největšího e-shopu s nábytkem v České republice MT nábytek. Tento oblíbený styl můžete navodit i barvami, například tmavě zelenou, hnědou či šedivou. Výsledný efekt podtrhnou doplňky v přírodních materiálech, třeba proutěné košíky a čerstvé bylinky.

Náš tip: Pokud právě neplánujete kompletně proměnit místnost do nového dekoru, nádech rustikálního stylu vnese i jeden výrazný kus nábytku. Pozornost upoutá například dubový konferenční stolek uprostřed obývacího pokoje. V případě, že sháníte dražší kousek, kombinovaná komoda z kaštanu a ořechu ozvláštní místnost a nabídne dostatek úložného prostoru.

Retro styl sází na barvy i dobové doplňky

Dekor ve stylu retro připomíná období 50. až 70. let minulého století. Do českých domácností se začal vracet na přelomu milénia. Charakteristickými materiály tohoto stylu jsou vinyl, chrom, plast a metalický povrch. Při výběru retro nábytku však postupujte opatrně, existuje totiž tenká hranice mezi designem a kýčem. Navíc neplatí, že každý kousek nábytku z 50. let nutně zapadá do kategorie dnešního moderního retra.

Retro styl se vyžívá ve výrazných barevných kombinacích a kontrastech, ať už na stěnách, či nábytku. Typickými barvami jsou například výrazná modrá, žlutá či oranžová. Aby byl dojem věrohodný, nezapomeňte na detaily, jako jsou tapety na stěnách, květinové vzory stylu hippie, dobové plakáty či obrazy, plechové květináče, přenosné rádio nebo původní kuchyňské přístroje a nádobí.

Náš tip: Stylový retro design vdechne vašemu obývacímu pokoji jednoduchý televizní stolek. Pokud plánujete větší investici do proměny, můžete se poohlédnout rovnou po pohovce. Na období 70. let vkusně poukáže například rozkládací pohovka s úložným prostorem v nenápadných barvách tak, abyste mohli atmosféru podtrhnout i doplňkem ve výrazných barvách.

Skandinávský styl je typický svými čistými liniemi

Bydlení seveřanů získává sympatie po celém světě a inspiruje celou řadu interiérových designérů už od poloviny 20. století. Dokáže totiž zkombinovat to, co žádný jiný styl neumí – eleganci s útulností, jednoduchost s maximální funkčností a svěží vzhled s nadčasovostí. Z materiálů využívá skandinávský styl dřevo, kov či sklo. Charakteristickým rysem jsou čisté linie nábytku i ostatního zařízení. Severský dekor si žádá celistvost, neměly by ho proto narušit doplňky typické pro odlišný styl bydlení.

V tomto stylu dominují světlé barvy, které do místností vpouštějí vzdušnost a odrážejí přirozené denní světlo. „Přestože je oblíbený skandinávský styl převážně laděný do světlých tónů, řada domácností se bílé brání. Na stěnách či nábytku přitom dokáže odrazit až 96 % přirozeného denního světla. Tmavší barvy, ke kterým se dnes lidé uchylují častěji, reagují naopak. Odrážejí pouze 4 % světla,“ vysvětluje Petra Triščíková ze společnosti MT nábytek, která nabízí výběr nábytku v různých stylech bydlení. Doplňky využívejte v severském stylu spíše minimalisticky – sáhněte například po přírodních tkaninách, květinách či svíčkách.

Náš tip: I jeden solitérní kousek může do vašeho domova dostat kus severské melancholie. Skandinávský styl se pro svou čistotu a decentnost hodí převážně do ložnice. Pořídit si můžete například designový noční stolek z bukového masivu. Dražší variantou je pak buková postel s úložným prostorem, která vytvoří příjemné místo pro relaxaci a odpočinek.
 

 

Speciály

Aktuality